Łaźnia parowa i łaźnia rzymska

Łaźnia parowa jest specjalnym urządzeniem, w którym główną rolę odgrywa para wodna o temperaturze 40—45°C. W skład łaźni parowej wchodzą pomieszczenia kąpielowe, sala natryskowa i leżalnie. W pomieszczeniu napełnionym parą wodną znajdują się ławy w formie schodów na różnym poziomie, aby można było stopniowo przenosić się do miejsc o większym stężeniu pary wodnej.

łaźnia

Łaźnia rzymska składa się z sali natryskowej do mycia i odświeżania, z łaźni parowej, z jednej lub dwóch sal z gorącym suchym powietrzem, z basenem do pływania z zimną i ciepłą wodą, leżalni. Zarówno w łaźni parowej, jak i w rzymskiej jest sala do masażu.

Działanie łaźni polega na przegrzaniu ustroju, wywołaniu pocenia się, pobudzeniu przemiany materii. Łaźnia jest zabiegiem godnym polecenia dla osób zdrowych, ale męczącym, dlatego niewskazanym dla osób ogólnie osłabionych, gorączkujących, wyniszczonych, z zaburzeniami układu krążenia, w przebiegu chorób zakaźnych i w zakaźnych chorobach skóry.

Przy korzystaniu z łaźni należy pamiętać:

  • Do łaźni nie należy chodzić ani bezpośrednio po jedzeniu, ani na czczo, i idąc do łaźni trzeba mieć odpowiednią ilość czasu, aby go nie zabrakło na co najmniej półgodzinny odpoczynek. Na zabiegi w łaźni parowej trzeba przeznaczyć 2—3 godziny, na zabiegi w łaźni rzymskiej 3—4 godziny.
  • Przed wejściem do łaźni należy umyć się dokładnie mydłem i gąbką pod ciepłym natryskiem, po umyciu wytrzeć się dokładnie.
  • Do łaźni należy wchodzić rozgrzanym, z ciepłymi nogami.
  • Przed korzystaniem z łaźni należy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi sposobu stosowania zabiegów.
  • W czasie pobytu w łaźni należy odprężyć się psychicznie, nie myśleć o trudnych sprawach domowych i zawodowych.
  • Na zakończenie warto skorzystać z masażu.
  • Kąpiele w łaźni parowej nie powinny być częstsze niż 1 raz w tygodniu. Również zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze może być szkodliwe. Należy więc stosować łaźnię z umiarem.
  • Bezpośrednio po pobycie w łaźni zmniejsza się waga ciała. Jest to spowodowane dużym ubytkiem wody z organizmu. Waga ciała wyrównuje się szybko po wypiciu odpowiedniej ilości płynów. Łaźnia może przyczynić się do schudnięcia, ale jedynie wtedy, gdy będzie łączona ze stosowaniem odpowiedniej diety.

Categories: Zdrowie